programy

Menu Główne

Reklama
Info
Serwis Istnieje od 01.04.2005


Dziś jest Wtorek, 5 Lipca 2022 r. Imieniny: Antoniego i Marii
Polecamy
magphotos.pl
Mikroelektrownia dla laptopa - czyli "pijany" laptop - 2009-05-31 08:22:08

Japońscy naukowcy utworzyli miniaturowe ogniwo paliwowe, przekształcające różne alkohole w energię elektryczną. Być może w przyszłości bateria tego typu ogniw będzie generować prąd elektryczny dla laptopów czy telefonów komórkowych - informuje pismo "Energy & Environmental Science".Rozwój i miniaturyzacja urządzeń elektronicznych oraz ultra małych układów o charakterze laboratorium na chipie, wymaga od naukowców stworzenia wydajnych generatorów energii elektrycznej w miniaturowym rozmiarze. W wielu miejscach na świecie prowadzone są badania nad mini-ogniwami paliwowymi, które efektywnie wytwarzałyby energię elektryczną niczym generator spalinowy, przekształcając paliwo (np. alkohol) w prąd.

Japońscy naukowcy stworzyli miniaturowe ogniwo paliwowe, którego pojedynczy moduł ma wielkość zaledwie 6 milimetrów (szerokość i głębokość układu, to ułamek milimetra). Ogniwo wytwarzane jest tradycyjną techniką mikroelektroniki krzemowej i pracuje z wykorzystaniem wydajnego katalizatora będącego stopem palladu z kobaltem.

Ogniwo przypomina miniaturową wersję trapezoidalnej rynny, której krawędzie tworzą katodę, a dno anodę. Energia elektryczna jest wytwarzana poprzez przekształcenie paliwa, m. in. metanolu, etanolu lub 2-propanolu. Urządzenie nie wymaga pompy, nie ma również jakichkolwiek membran, dzięki czemu jest bardzo proste w konstrukcji. Jako elektrolit naukowcy wykorzystali bufor fosforanowy (zamiast kwasowego elektrolitu), przez co nowe ogniwo paliwowe jest zdecydowanie bardziej bezpieczne i dla użytkownika, i dla środowiska naturalnego.

Dodatkowo, tlen zużywany w trakcie spalania alkoholu w ogniwie generującym energię elektryczną jest pobierany wprost z powietrza, co jeszcze bardziej upraszcza konstrukcję ogniwa.

Tak przygotowany układ pozwala na wytworzenie prądu o mocy 6.3 ÁW. Wartość ta może być zwielokrotniona poprzez stworzenie baterii ogniw paliwowych.

Według naukowców, tego typu miniaturowe ogniwo może stanowić źródło energii elektrycznej dla układów o charakterze lab-on-a- chip (laboratorium na chipie) i przenośnych urządzeń elektronicznych np. laptopów, czy telefonów komórkowych.

źródło:komputery.wp.pl

dodał: admin komentarz[0] |
Top porady
Łamanie hasła GG
Simlock - darmowe...
Skype
Trick Gsm przesył...
Zapomniałem hasła...
Odtwarzacze
Wybierz odtwarzacz do ściągnięcia!

Vplayer 0.6e
CinemaPlayer 1.4a
ALLPlayer 2.2.2
Winamp!
Inne odtwarzacze!
Ankieta
Czego brakuje na stronie?
Downloadu
Opisów programów
Artykułów

[wyniki | ankiety]
Nowe Programy
-WorldUnlock - zde...
-Gadu-Gadu
-CS DVD Player 3.0...
-SmartClose 1.1
-Invoicer 3.409 (f...
-wiecej...
Top Downloads
-Łamacz hasła GG
-WorldUnlock - zde...
-MSVCR71.dll
-Mss32.dll
-FL Pismo Techniczne
-MSVCP71.dll
-FL Staropolski 8
-HTML - 7
-Boys - Bawmy sie....
-wiecej...
Programy
Bezpieczeństwo
Biuro
DLL
Dodatki
Dom i Edukacja
Internet
Inne OS
Kursy
Komunikatory
Muzyka
Narzędzia
Różne
Tworzenie stron WWW
Telefony